Aktiviteler

Dünyanın en ünlü dalış merkezleri arasında yer alıyor Kaş. Bu nedenle de oldukça deneyimli pek çok dalış kulübüne ve eğitmene sahip. Daha önce sualtı dünyası ile tanışmadıysanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Her dalış kulübüyle katılabileceğiniz “deneme dalışı” su altının büyülü dünyasını yakından görmek için harika bir başlangıç olabilir. Deneyimli bir eğitmenin birebir gözetiminde, en fazla 5 metre derinliğe güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz. Sadece yarım gününüzü ayırmanız yeterli.

Sertifikalı bir dalgıç iseniz de tarihi ve modern batıkları, yüzlerce farklı türe ev sahipliği yapan resifleri, antik çağlardan kalma amforaları, görüş mesafesinin 40 metreyi bulduğu mavilikleri, büyüleyici kanyonları ve geniş mağaralarıyla mükemmel bir dalış deneyimi sizi bekliyor.

Dilerseniz 1* dalıcı kursuna da katılabilirsiniz. Saygınlıklarıyla tüm dünyada tanınan PADI (Professionel Assocation of Diving Instructers) ve CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques) kuruluşlarından dilediğiniz birinin sertifikasına sahip olabilir ve bu sertifikayla dünyanın her yerinde 18 metreye kadar tüplü dalış yapabilirsiniz. Suyun ve basıncın insanı nasıl etkilediğini, güvenli limitlerde dalış planlamayı ve sualtı navigasyonunu öğreneceğiniz teorik derslerin yanı sıra eğitmen eşliğinde sığ su çalışmaları ve 4 açık deniz dalışı yaparak sualtı becerilerinizi de geliştireceksiniz. 4 günlük programı tamamladığınızda 1* sertifikanızı almaya hak kazanacaksınız. İlerlemek size kalmış!

Dalış yapabileceğiniz güvenilir adresleri aşağıda bulabilirsiniz.

Dragoman
Adres: Uzunçarşı Cad. No: 15 Kaş 07580 Antalya
Tel: +90 242 836 3614
Faks: +90 242 836 3615
E-posta: [email protected]
Web: www.dragoman-turkey.com

Natura Blue
Adres: Likya Cad. No:1/A Kaş 07580 Antalya
GSM: +90 532 416 5775
Tel & Fax: +90 242 836 2580
E-posta: [email protected]
Web: www.naturablue.com

Kendinizi 650 metre yükseklikteki kalkış pistinden rüzgarın kollarına bıraktığınızı hayal edin. Ya da hazır Kaş’a gelmişken hayal etmekle kalmayıp deneyin! Tandem uçuşu Kaş’ın hemen üstündeki Asas Dağı’nın eteklerinden başlıyor ve masmavi suların üzerinden süzülerek Meis manzarasına doğru akıyor. Tandem yamaç paraşütleri yolcu ve pilotu beraber taşımak üzere dizayn edilmiş kanatlardır. Bu kanatlar açık bir şekilde 15-20 derecelik eğime sahip olan kalkış pistine serilir, pilot ve yolcu kanada bağlanır. Pilot kanadı kontrol ederken, yolcu da ona yardımcı olmak için birkaç adım atar ve daha ne olduğunu anlamadan ayakları yerden kesilir. Hava koşullarına bağlı olarak uçuş ortalama 20-30 dakika sürer.

Fly Lycia Paragliding’in tamamı tecrübeli ve birbirinden tatlı pilotlardan oluşan ekibi ile gökyüzünde süzülmenin keyfini korkusuzca sürebilirsiniz. Ofisleri hemen Uzun Çarşı’nın başındaki İlkokul Sokak’ta, Likya Mezarı’nın karşısında.
Tel: +90 242 836 2581
E-posta: [email protected]
Web: www.flylycia.com

Saklıkent, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyonun adı. Suyun kolayca aşındırabileceği kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla oluşmuş. Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonu olma özelliğine sahip. 18 km. uzunluğunda, kayalarla çevrili dar geçitlerden oluşuyor. Yüksekliği 200 metreyi buluyor, en dar yerinde ise 2 metreye kadar alçalıyor. Kanyonun keşfi çok da eski değil, yakın zamana dayanıyor. Rivayete göre keçisini buraya kaçıran bir çobanın keşfettiği kanyon, 1996 yılında çevresiyle birlikte milli park ilan edilerek korumaya alındı. 12.390 hektarlık milli park alanında pek çok köy de bulunuyor. Kanyon, jeomorfolojik olarak da ilginç özellikler sergiliyor. Milli parkın alt seviyelerinde kızılçam toplulukları görülürken daha yukarılarda karaçam ve sedir toplulukları var. Dumanlıdağ çevresinde anıt ağaç niteliğinde sedirler yaşıyor. Aktar Yaylası’nda ise endemik geofitler ve siklamenler mevcut.

Bougainville Turizm
Adres: İbrahim Serin Cad. No: 10 Kaş 07580 Antalya
Tel: +90 242 836 3737
Faks: +90 242 836 1605
E-posta: [email protected]
Web: www.bougainville-turkey.com

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası… 1992 yılında Kate Clow tarafından başlanan Likya Yolu işaretleme çalışmaları 1999 yılında tamamlandı ve yol yürüyüşçüler için çok daha güvenli bir hale geldi. Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçildi. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk sualtı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapıldı. Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı var. Tamamı işaretlenmiş olan parkurun bakımı sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından düzenli olarak yapılıyor.

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alıyor. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunuyor.

Likya Yolu’nun 11. etabı olarak bilinen Kaş-Aperlai rotasının ilk 4,5 km’lik bölümü olan Kaş-Limanağzı rotası, Kaş’a gelmişken keyifle yürüyebileceğiniz bir alternatif. Sizin temponuza da bağlı tabii ama 1,5-2 saatte rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Yol boyunca oldukça güzel manzaralar bekliyor sizi. En güzeli de muhteşem bir koya varıyor olması bu rotanın. Denize girip soğuk bir şeyler içip tekneyle de dönebilirsiniz isterseniz.

Yürüyüş rehberi isterseniz; www.selfguided-tr.com

Doğal ve tarihi güzelliklerin harmanlandığı Kekova turu, Kaş’a gelip de mutlaka yapılması gerekenler arasında. İki seçeneğiniz var; ya Kaş limanından hareket eden teknelerden biriyle çıkacaksınız (ki Kaş’tan kekova bölgesine gidiş ve dönüş toplam üç saat sürüyor bu şekilde) ya da Üçağız’da bekleyen teknelerden birini tercih edeceksiniz (bu durumda Kaş’tan Üçağız’a, yani Kekova bölgesine 35 dakikada araçla gidiyorsunuz ve o 3 saat size kalmış oluyor). Kekova bölgesi olarak adlandırılan bölge adını Kekova adasından alıyor; Batık Şehir (Kekova), Simena ve Üçağız’ı kapsıyor. Üçağız köyünden başlayan tekne turunda Kekova bölgesinin muhteşem koylarında yüzebilir, altı camlı tekneden sular altında kalmış Batık Şehir’i izleyebilir, korsan mağarasını keşfedebilir, Simena Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Turlar öğle yemeğini de içeriyor. Dilerseniz kendi arkadaş grubunuzla size özel bir tekne de kiralayabilirsiniz, o zaman rota dışındaki koyları da görme şansınız olur.

Özel tekne turları için www.kasyacht.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Likya Medeniyeti’nin altı önemli kentinden biri olan Myra, bölgedeki kültür gezilerinin olmazsa olmazı. Kent, aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulu. Myros nehrinin (bugünkü Demre Çayı) batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile şehrin denizle bağlantısı sağlanıyormuş zamanında. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) limanından da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti yürütülüyormuş. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlü. Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösteriyor. Strabon’un verdiği bilgiye göre Likya Birliği’nin altı büyük kentinden biri olan Myra, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılıyor.

Xanthos Travel
Adres: İbrahim Serin Sok. No: 5/A Kaş 07580 Antalya
Tel: +90 242 836 3292
Faks: +90 242 836 2553
E-posta: [email protected]
Web: www.xanthostravel.com