KÜÇÜK BİR BALIKÇI KÖYÜNDEN

GÖZDE BİR TURİZM BELDESİNE

Kaş, Antalya’ya bağlı küçük bir sahil kasabası. Küçük dediğimize bakmayın, 5 beldesi ve 48 köyü ile birlikte epey bir alana yayılıyor aslında. Merkezde 8.000 olmak üzere köylerle birlikte toplam nüfusu 50.000 civarında. Eskiden balıkçı kasabası olan Kaş’ta bugün yaşayanlar geçimlerini ağırlıklı olarak turizmden sağlıyorlar. Eşine pek rastlanmayan turkuaz suları, değerli endemik bitki türleri ve antik kalıntıları ile Kaş dünyadan da pek çok gezginin gözdesi olmuş durumda. Son yıllarda görülen büyümeye karşın, ulaşım zorluğu nedeniyle kendine özgülüğünü büyük ölçüde koruyabildiğinden, Akdeniz kıyılarımızın mücevheri sayılıyor hâlâ.

Likya’nın önemli kentlerinden olan Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik döneme ait kentler ve tarihsel değerler sayesinde eşsiz kültür seyahatlerine evsahipliği yapıyor. Dünyanın en ünlü ilk beş dalış merkezi arasında yer alıyor ve yüksek dağlardan turkuaz renkli suların enfes manzarasına süzülen yamaç paraşütü deneyimi ile nefesleri kesiyor.

NE ZAMAN GELİNİR?
Kaş’ta doğal olarak Akdeniz iklimi hakim idi. "Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı" geçerdi. Fakat iklim değişikliği her yerde olduğu gibi Kaş'ta da kendini gösteriyor tabii ki. Kışları "ılık" geçiyor demek pek mümkün değil artık, geçtiğimiz sene kar bile yağdı civar köylere. Isınma zorluğu çekeceğimiz kadar soğudu havalar. Yazın ise sıcak değil aşırı sıcak. Tüm gün güneşte yatıp kavrulmayı sevenler için Temmuz ve Ağustos ideal. Yoksa Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim, hatta Kasım Kaş'a gelinecek en güzel zamanlar.
NASIL GELİNİR?
Eğer Kaş'a otobüsle gelmek isterseniz, İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt gelen otobüsler mevcut. Pamukkale ve Kamil Koç seferlerine bakabilirsiniz. Bu üç büyük şehir dışında başka bir yerden gelecek olursanız da Antalya yahut Fethiye üzerinden Batı Antalya minibüsleri ile gelebilirsiniz.

Havayolu ile gelmek içinse Kaş’a 150 km. mesafedeki Dalaman Havalimanı’na bilet almanızı tavsiye ederiz. Antalya Havalimanı’na (220 km) göre çok daha yakın, ayrıca yolu da çok daha rahat. Dalaman Havalimanı’ndan servisler (www.muttas.com.tr) ile Fethiye’ye, Fethiye’den ise yine Batı Antalya minibüsleri ile Kaş’a gelebilirsiniz. Dilerseniz Dalaman Havalimanı'ndan direkt Kaş'a gelen paylaşımlı transferleri de kullanabilirsiniz; www.transferbul.net
KASABA İÇİ ULAŞIM
Büyükçakıl, Akçagerme, Gökseki, Hidayet Koyu, Yarımada ve Çerçiler Mahallesi'ne merkezdeki caminin oradan minibüsler kalkıyor. Sefer saatlerini panodan kontrol edebilirsiniz. Civar köylerden ise bir tek Çukurbağ'ına otogardan kalkan minibüsler var. Bunlar dışında ulaşımı özel araçla ya da taksiyle sağlayabilirsiniz.
Merkez Taksi: +90 242 836 1933
Liman Taksi: +90 242 836 1489
Çakıl Taksi: +90 242 836 2448
TARİHTEN BİR SAYFA
Bu eşsiz tatil kasabasının en eski adı Habesos olarak biliniyor. Tarihte Antiphellos ismiyle de anılan antik kent, Karya ve Likya bölgeleri arasında bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan bir ticaret limanı. Büyük İskender zamanında Makedonya egemenliğine girmiş, İskender’in ölümünden sonra Seleukoslar ve Ptolmaioslar arasında el değiştirmiş. Antiphellos, Roma döneminde önem kazanmış ve Bizans döneminde psikoposluk merkezi olmuş. Arap akınlarından sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılmış ve Andifli adını almış. Yıldırım Beyazıt zamanında ise Osmanlı topraklarına katılmış.

Bölge, oldukça köklü bir tarihe ve evsahipliği yaptığı pek çok uygarlığın izine sahip. Likya dediğimizde M.Ö. 3000’e kadar uzanmış oluyoruz. Tarihe meraklı iseniz daha fazlasına www.kas.bel.tr/tarihce adresinden ulaşabilirsiniz.
BİRKAÇ ÖNERİ
Her cuma otogarın arka tarafında pazar kuruluyor. Cuma sabahları pazarda gözleme ile kahvaltı yapmak Kaş'ta bir gelenektir. Sadece gözleme de değil; bazlama, katmer, yaprak sarma... ne ararsanız var. Pazar gezmeyi sevenler kaçırmasın.

Gece yarısı acıktınız diyelim, iki seçeneğiniz var; ya çorbacıya gideceksiniz ya da yine pazar yerinin orada köfte ya da kokoreç yiyeceksiniz. Sabah saatlerine kadar açık üç çorbacı var. İkisi meydanda, hemen caminin orada, Seçkin ve 2000. Üçüncüsü ise biraz içeride, Orman Çay Bahçesi'nin hemen arkasındaki Sokak Arası.
Seçkin: +90 242 836 1300
2000: +90 242 836 3374
Sokak Arası: +90 242 836 3212
SAĞLIK HİZMETLERİ
Kaş Devlet Hastanesi Kalkan yolu üzerinde, merkezden 6 km uzaklıkta, Akçagerme Plajı'nı geçtikten sonra hemen sağ tarafta bulunuyor. Çok keskin bir dönüşü var, dikkatli olun. Aracınız yoksa meydandan kalkan minibüslerle de gidebilirsiniz.

Sağlık Ocağı ise benzin istasyonunun üst sokağında.
Yaka Mah. Halk Konutları Sok. No:27
Tel: +90 242 836 1014

Kaş'ta 4 tane eczane var.
Hepsi de Atatürk Bulvarı üzerinde yer alıyor.